Bieg na orientację to sport, który może być uprawiany przez osoby w każdym wieku. Istnieją kursy na wielu poziomach zaawansowania, dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników, więc nigdy nie jest za późno ani za wcześnie, aby zacząć.
Uczniowie otrzymują mapę z zaznaczonymi poszczególnymi punktami kontrolnymi. Celem uczniów jest przeprowadzenie drużyny z punktu kontrolnego nr 1 do punktu kontrolnego nr 5 w jak najkrótszym czasie i z jak najmniejszą liczbą błędów.
Aby to osiągnąć, muszą poprawnie odczytać mapę, wyznaczyć dokładny kierunek, w którym chcą się udać na podstawie informacji zawartych na mapie, a w razie potrzeby skorzystać z punktów orientacyjnych lub innych wyróżniających się elementów, aby sprawdzić, czy podążają właściwą drogą.
Szkoły wystawiają czteroosobowe zespoły: dwóch biegaczy, jeden orientator i jeden biegacz/kierownik. Część biegowa jest wykonywana przez pierwszą osobę z listy (najlepiej z doświadczeniem w biegach na orientację), podczas gdy jest ona eskortowana przez innego członka zespołu zgodnie z instrukcjami na mapie do biegów na orientację.
Muszą oni wykonywać zadania, takie jak odnajdywanie punktów kontrolnych i kierowanie się wskazówkami kompasu, aż wrócą do miejsca, z którego wyruszyli. W tym momencie muszą zamienić się rolami z kimś innym z drużyny, kto czekał lub pojawił się później w kolejności.
Przygotowania do wyścigu mistrzowskiego są bardzo intensywne. Obowiązuje wiele podstawowych zasad, a uczestnicy muszą intensywnie trenować, aby wypaść jak najlepiej.
Mistrzostwa w Marszu na Orientację dla LO pokazują, jak poważnie uczniowie traktują ten sport, ponieważ jest on trudny, ale satysfakcjonujący, gdy zakończy się sukcesem.
Wśród ośmiu drużyn, które wzięły udział w zawodach, panowała ostra konkurencja, ale panował duży nacisk na pracę zespołową i strategię.
Relacja z Mistrzostw została przeprowadzona przez zespół redakcyjny szkolnej gazetki. Ukaże się w kolejnym numerze gazetki.