Po świetnej zabawie, jaką niewątpliwie jest marsz na orientację, który wyzwala z uczestników duże pokłady energii, organizatorzy konkursu zapraszają na wspólny biwak po lesie, który jest idealnym sposobem na spędzenie wieczoru razem z resztą uczestników.
Zaopatrz się w niezbędny sprzęt i zapasy - pamiętaj o namiocie, śpiworze, zapałkach lub zapalniczce, odzieży ochronnej przeznaczonej do biwakowania w plenerze (spodnie z zamkami na nogawkach), niepsującej się żywności, np. orzechach lub batonach proteinowych, wodzie w butelkach o pojemności 2 litrów każda.
Najlepszym czasem na biwakowanie na zewnątrz są miesiące letnie, kiedy światło dzienne jest długie. W tym okresie światło utrzymuje się do wieczora, co sprawia, że zarówno dzieci, jak i dorośli nie są zbyt zmęczeni brakiem snu.
Składana łopata kempingowa to doskonałe narzędzie, które warto zabrać ze sobą na biwak. Pomoże Ci ona w przygotowaniu paleniska i zebraniu rozpałki na kemping.
Ziemia może być twarda na kolana, co utrudnia wykonywanie tych czynności bez tego prostego elementu wyposażenia. Jeśli jesteś myśliwym lub wędkarzem, składana piła łukowa również się przyda, ale jeśli nie, wystarczy zabrać ze sobą trochę linki, np. paracord!
Pamiętaj o zabraniu kapelusza, kremu przeciwsłonecznego i środka odstraszającego owady. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo jedzenia na cały dzień, a nawet więcej, jeśli będzie to dzień szczególnie aktywny ze względu na trudny teren (kubki z wodą są również bardzo ważne na wypadek, gdyby ktoś się odwodnił). Bez względu na to, jaką odzież masz na sobie, zawsze najlepiej jest zakładać warstwy, ponieważ to, jak gorąco będzie na zewnątrz, zależy od wysokości, na jakiej się znajdujesz, a także od prognozy pogody w miejscu docelowym.
Nie pij zbyt dużo napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, które mogą utrudniać wchłanianie płynów do organizmu podczas wysiłku fizycznego - to tylko pogarsza odwodnienie!